כל בעל עסק, בין אם הוא עוסק פטור, זעיר, בעל חברה וכדומה, צריך לערוך ביקורת דוחות כספיים תקופתיים, הן חודשיים והן שנתיים. זאת על מנת שהוא יוכל לספק דו"ח מלא, הן למס הכנסה ומס ערך מוסף והן עבור בעלי ומנהלי החברה עצמה, בין אם מדובר בנציגי הדירקטוריון, חברי העמותה, רשויות וכדומה.

  ביקורות אלו אמורים להציג תמונה כספית של העסק, כמה כסף נכנס, כמה כסף יצא, מה גודל ההכנסות, מה גודל ההוצאות, מה גודל תזרים המזומנים של העסק, האם הוא נמצא בזכות או בחובה. הביקורות מתבצעות על ידי רואי חשבון, כשבמקרים מסוימים מדובר על משרדים חיצוניים, בעוד שבמקרים רבים, בוודאי כשמדובר בעסקים גדולים, הרי שאלה מחלקות פנימיות שעובדות בתוך העסק ואמורים לספק דוחות אמינים על המצב הכספי שלו.

  חשוב להדגיש, המשמעות של הדוחות איננה רק לספק כלים בשביל להתמודד עם דרישות מס הכנסה, מס ערך מוסף או עם החוקים והתקנות השונים שחלים על ארגונים, עמותות וחברות ציבוריות ואחרות. המשמעות היא גם פנימית, אם העסק לא עובד עם דוחות מדויקים ואמינים, הרי שייתכן מאוד שהוא יעבוד על נתונים לא נכונים, מה שעלול ליצור בעיה כלכלית קשה עבורו בטווח הקצר והארוך. לצערנו הרב, מוכרים לנו לא מעט מקרים בהיסטוריה הכלכלית, הן בישראל והן בעולם, בהם חברות מצאו את עצמם בבעיה כלכלית קשה, מאחר והן השתמשו בדוחות לא נכונים, הרבה פעמים במודע. מצב זה כמובן איננו חוקי ועלול להוביל לענישה.

  ביקורת דו"חות כספיים

  לכן חשוב מאוד, שכל משרד רואי חשבון שעובד עם חברות, תאגידים, רשויות מקומיות, ארגונים, וכן עם גורמים עצמאיים, ידע לספק את המידע האמין והנכון ביותר. אחרת, עלול להיווצר מצב בעייתי, הן ללקוח והן לנותן השירותים.

  מידע נוסף אודות ביקורת דוחות כספיים תוכלו לקרוא כאן…

  כל משרד רואי חשבון צריך לזכור, מאחורי אותן דוחות עומדים אנשים אשר מושפעים מהן, בין אם מדובר במשקיעים, בין אם מדובר בעובדים ומשפחותיהם ובין אם מדובר בלקוחות והספקים של העסק. דוח כספי יכול להיות ההבדל בין עסק משגשג לעסק כושל, דוח כספי אמין יכול לספק את הכלים הנדרשים בשביל העסק להצליח.

  קטגוריות: פיננסי וכספים

  סגור לתגובות.