מי מאתנו לא נזקק לשירותיה של מחלקת כוח אדם במקום העבודה שלנו או בצבא. מחלקת כוח אדם של המוסדות הממשלתיים היא אחת המחלקות החשובות והחזקות בתחום הציבורי. מצד אחד יש השפעה על הפרט, ברמה של אדם בודד, ומצד שני יש תחום אחריות כללי. הממשלה, למשל, היא המעסיק הגדול ביותר של חברות כוח אדם – ובשל כך יש לה אחריות עצומה. זהו תחום סבוך, וננסה לעשות קצת סדר.

  חברת כח אדם

  אחריות ממוני כוח אדם

  תפקיד של העומד בראש מחלקת כוח אדם בכל המוסדות היא מעקב אחרי העובדים ותנאי העבודה שלהם. מתי לשלוח עובד מסוים להשתלמות, יום עיון או קורס. יש לו הסמכות לנייד עובדים ממחלקה אחת לשנייה בין אם העובדים אוהבים את זה או לא כל דבר על פי צרכי מקום העבודה.

  כל עובד/ת המועסקים באחד ממשרדי הממשלה זקוק לשירותי מחלקת כוח אדם בעיקר בתקופה בה הוא מועמד לקבל דרגה חדשה. כדי לעמוד בתנאים הנדרשים לדירוג החדש עליו לעבוד בדרך כלל השתלמות כלשהי, לשעות העשרה המתפרסים על כמה מפגשים, קורס ייעודי ועוד. במקומות אחרים מתקיימת בחינה המתאימה למקצועו שבסיומה עם עמד בה בהצלחה יקבל העובד העלאה בדרגה שמשמעותה תוספת שכר. אחריות הממונה על כוח האדם המפעלי/משרדי לידע ולהוציא את העובד/ת למבחנים גם אם העובד לא פנה אליו כדי לעבור את הבחינות.

  עובדי קבלן – מה זה

  שיטה שהשתרשה בישראל לפני כמה עשורים היא העסקת עובדים (שנקראים "עובדי קבלן") במסגרת חברות כוח אדם, שאינם נמנים על צוות עובדי המפעל/החברה ואת שכרם הם מקבלים מהחברה שגוזרת קופון מהתיווך בין העובד למעביד. שיטה זו החלה כפתרון למניעת התקשרות עובד מעביד. המעביד פטור שתשלום תשלומים הקשורים בחבות המעביד.

  הנה קצת מידע בנושא:

  • בישראל יש הרבה חברות כוח אדם. ענף הסיעוד עומד בראש. חברות כוח אדם בתחום הסיעוד מעסיקות מטפלות, אחיות ועובדים סוציאליים שעיקר עבודתם היא בסיעוד לאנשים מבוגרים שזכאים לשעות סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי, הקרן לנפגעי שואה משרד הביטחון וקופות החולים. המטפלים עובדים בבתי המטופלים על פי מספר השעות שהוקצו להם על ידי החברות הנ"ל. התשלום עובר לקופת החברה וזו משלמת למטפלים את שכרם בניכוי תשלומי חובה.
  • על פי דרישות המוסד לביטוח לאומי חברות כוח האדם שזוכות במכרז לקבלת שעות סיעוד חייבות להעסיק מטפלים בעלי תעודות הסמכה למקצוע. על פי הנדרש לפחות 30% מכלל העובדים בכל מצב נתון צריכים להיות בעלי תעודת הכשרה והשתלמויות בתחום הסיעוד.
  • חלק מחברות כוח האדם מנהלות גם לשכה לעובדים זרים. עובדים המגיעים מארצות כמו נפאל, הודו, ומזרח אירופה. עובדים אלו נמצאים אצל המטופל 24/6 והתשלום שלהם מתחלק בין ההכנסות מהמוסדות והמשפחה גם יחד. להעסקת עובד זר נדרשת המשפחה להגיש מסמכים לאישור משרד הפנים.
  קטגוריות: עבודה וקריירה

  סגור לתגובות.