כל אדם שנכנס למעגל העבודה בישראל "חווה" את המפגש עם מנהל כוח אדם בין אם זה במקום עבודה, בצבא. מנהל כוח אדם מונה לעשות את כל מה שקשור במשאב האנושי. הוא אמון על קידומם של העובדים, רווחתם, המתנות להם יוענקו לחגים טיולים ואפילו פיטורין. במקומות עבודה רבים מנהל כוח אדם הוא גם סוג של פסיכולוג. עובדים מרגישים בנוח לבוא למשרדו ו"לשפוך" את שיש להם על הלב הן בתחום העבודה במפעל והן בבעיות האישיות. התחום הכלכלי הוא אחד הדברים שרבים פונים לקבל ממנו עזרה בין בעצה טובה או בעזרה להשגת הלוואה נוחה.

  חברת כח אדם

  מהן חברות כוח אדם

  לפני כמה עשורים הוקמו בארץ חברות כוח אדם. הן שמשו כמתווכות בין מעסיקים לעובדים שלא הצליחו להתברג בשוק העבודה. העובד מגיע למשרדי חברת כוח האדם מציג עצמו ואת מקצועו ואנשי המקצוע במקום מתאימים את המיומנויות שלו עם דרישות של מעסיקים באותו תחום. העובד שנשלח למעסיק נשאר עובד של חברת כוח האדם לפחות 3-6 חודשים. לאחר מועד זה, במידה  והמעסיק מעוניין, העובד ייקלט כעובד מן המניין ויהיה חלק ממצבת כוח האדם המפעלית.

  מה עושים העובדים שמגיעים מחברות כוח אדם

  • כיום רוב חברות כוח האדם הן בתחום הסיעוד והטיפול. השיטה בישראל היא שחברת כוח אדם כדי להעסיק מטפלות צריכה לעמוד במכרז של המוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון קופות החולים הקרן לרווחת ניצולי שואה ועוד. חברה שזכתה במכרז מקבלת שעות סיעוד עבור המטופלים/הזכאים וממנה יוצאות מטפלות לעשות את עבודת הטיפול. חברה כזו עומדת כל הזמן תחת עיניו הפקוחות של המוסד לביטוח לאומי כדי לוודא שהיא עומדת בתנאי המכרז ועל פי חוקי המדינה.
  • שכרן של חברות כוח האדם נגזר מהמשכורות שמקבלים העובדים במפעלים ומתיווך בין התשלומים של המוסדות לתשלומי השכר למטפלים. ישנן חברות כוח אדם שמעסיקות אלפי מטפלים.
  • שיטת חברות כוח האדם התעצמה ועם השנים קמה צעקה של עסקנים, בעיקר מההסתדרות ומהתחום הפוליטי, שטענו ששיטה זו היא דרך חוקית לניצול כוח אדם זול. אותה עבודה נעשתה על ידי שתי קבוצות העובדים, עובדי הקבלן והעובדים של המפעל, אבל הפערים בשכר, בתנאים סוציאליים וביתר התנאים יש בהם פער גדול מאד.

  דוגמה לחברות כוח אדם ממשלתיות: צבא הגנה לישראל

  בצה"ל יש אגף מיוחד לכוח אדם. בראש אגף כוח אדם עומד קצין בדרגת אלוף הכפוף ישירות לרמטכ"ל.. תפקידו מורכב ומתרחב לתחומים רבים. דאגה לאנשים המשרתים בצבא הן בשירות סדיר, הן במילואים וגם כל מה שקשור לאנשי הקבע. כל מערך כוח האדם של הצבא נמצא באחריותו.

  אחריות נוספת המוטלת עליו היא מערך הכוחות בשעת חירום. הוא אחראי לגיוס אנשי המילואים. לכל יחידה הן בסדיר והן במילואים יש את הצוות המטפל נקודתית בכל נושאי כוח האדם. הצוות מיומן לגייס אנשי מילואים אחרי שהתקבלה פקודת הגיוס. דיווחים שוטפים מועברים לאגף כוח האדם המטכלי.

  קטגוריות: עבודה וקריירה

  סגור לתגובות.