מדברים נדל"ן עם אריק לויטנר ועונים על שאלות

  הנה כמה דברים שאני אישית חושב עליהם הרבה מאוד זמן ואני רוצה לשאול מומחה בתחום הזה, כדי לקבל עוד חוות דעת כל שהיא של אדם מקצועי על הדברים שנראים לי חשובים בעולם הנדל"ן, לצורך העניין, אני הולך להתייעץ עם אריק לויטנר אחד המומחים הגדולים בעולם הנדל"ן, בעיקר באזור ירושלים ומבשרת ציון, אבל אחד הוותיקים בעולם הנדל"ן בכלל.

  אריק ברשותך, אשאל אותך כמה שאלות שמטרידות אותי ואני אשמח לקבל את חוות דעתך, כדי לנצל את הניסיון העשיר שלך בעולם הבתים למכירה והשכרה.

  אריק מה דעתך על מקרה נפילת המרפסות של גינדי בראשון לציון?

  אריק לויטנר- המקרה הזה באמת מיוחד, ולזכות היזמים בישראל אני יכול להגיד שזה כמעט לא קרה מעולם. יש כאן הרבה מאוד סיבות שמעורבות שגרמו לבעיה הזו. מצד אחד יש לחץ אדיר על הקבלנים לבנות עוד ועוד דירות במהירות האפשרית כדי לענות על הביקוש, מצד שני הם רוצים לנסות לקצר את זמני הבנייה ולנסות להוריד את המחירים לצרכן הסופי. יש כאן מכבש של לחצים שפועל על הקבלנים כדי לעשות את הכול מהר, זול והרבה, לחץ כזה יכול לגרום לתקלות.

  אני ממש לא בא לכאן כדי להצדיק את המקרה של גינדי, ממש לא. אבל אני בתור איש נדל"ן מנסה להסביר קצת את התמונה הגדולה שכולם צריכים לנסות להבין אותה כדי להבין את הבעיה הגדולה. הקבלנים ממשיכים להגיד כבר שנים שהם סובלים ממחסור בידיים עובדות מיומנות, הם לא מקבלים את העובדים שהם רוצים, מופעלים עליהם לחצים מכל הכיוונים ליצור עוד ועוד דירות מגורים ואפילו דירות מגורים להשכרה, הם יכולים לעשות טעויות במצב הזה. ושוב, אני בכלל לא מגיע כאן להצדיק את המקרה שקרה, מדגיש לויטנר.

  אריק איך אתה רואה את עליית המחירים הענקית בשנים האחרונות בכל הארץ?

  הסיבות לכך שהמחירים ממשיכים לעלות הן בעיקר אמיתיות ומעט תדמיותיות, אבל הבסיס של הבעיות האלו הוא אמיתי לחלוטין מסביר לויטנר. הבעיה העיקרית היא שפשוט אין כמעט שטחים פנויים לבנייה במרכז הארץ. כלומר לאו דווקא תל אביב, פשוט כל אזור המרכז- אין בו יותר שטחים שניתן בקלות יחסית להפוך אותם לבתים, מסביר לויטנר. אין מה לעשות, המחירים ימשיכו לעלות, כי אנשים מבינים במודע או בתת מודע, שפשוט הולכת להיגמר הקרקע הפנויה ואחרי זה פשוט לא ניתן יהיה להשיג דירות מגורים במרכז כולו. אז איך אתם מצפים שהמחירים ירדו? שואל ותוהה לויטנר?

  השאלה הבאה שלך בטח תהיה מה הפיתרון? אבל האמת היא שאין כאן פתרונות פשוטים, הממשלה צריכה לתרום את חלקה, מצד שני היזמים צריכים לתת את חלקם ולנסות להעביר את הקרקעות שלהם לבנייה כמה שיותר מהר, אבל לצערי, אין כאן פתרונות קסם כל שהם, המצב באמת לא פשוט.

  אריק מה דעתך על הולך להיות תפקידו של מתווך הנדל"ן בתקופת יד שתיים?

  האמת היא מתחיל לויטנר, יש הרבה מאוד יתרונות עבור מתווך נדל"ן מקצועי. העניין הוא שלא כולם צריכים אותו. אם אתם מחפשים דירת סטודנטים בתל אביב ויש לכם זמן פנוי ללכת ימים שלמים ולבדוק דירות עד שתגיעו לאחת טובה, אז אתם בטח לא צריכים עזרה של אף אחד, אבל אם אתם צריכים דירת מגורים או חנות למכירה באשדוד ואתם רוצים מקצוען שימצא לכם בדיוק את מה שאתם צריכים והזמן שלכם יקר מדי, אז תמורת עמלה ממש לא גבוהה, אתם תוכלו לקבל מומחה נדל"ן שימצא לכם בדיוק את הדירה שאתם צריכים. זה פשוט לא מוצר או שירות שמתאים לכל אחד. אלו שזה לא מתאים להם, גורמים לדברים להיראות כאילו המקצוע הזה מיותר, אבל האמת היא שבשטח, זה בכלל לא המצב, מסכם לויטנר. פשוט תבינו שלא כל אחד, בכל מצב נתון, צריך שירותי תיווך.

  אריק איך אתה רואה את העתיד של תמ"א 38?

  שוב, שאלה בכלל לא פשוטה. האמת היא שבמקומות הכי חשובים שזה הפריפריה, כמעט לא קיימים פרויקטים כאלו, בעיקר כי אין רווחיות לקבלנים לבצע את הפרויקטים האלו. הבעיה הגדולה היא שהממשלה לא מתחילה לעזור לקבלנים להגיע לרמה של רווחיות שתאפשר להם להסתער על הפריפריה ולמלא אותה בבתים חדשים ודירות חדשות. עד אשר הממשלה תתערב, כנראה שלא נראה שינויים גדולים בעניין.