לכאורה לעשות פנסיה עשוי להישמע כמו מטלה פשוטה, וזאת כי ללא מעט אנשים יש פנסיה ואף מגוון מקומות עבודה מציעים מסלולי פנסיה מובנים. עם זאת, מי שמבקש לבחון לעומק את התחום, במהרה יימצא שמאחורי המונח "פנסיה" יש לא מעט משמעויות נסתרות ולא מעט אפיקים יותר או פחות משתלמים, ועל כן ממש כפי שלא בוחרים בקלות ראש במשכנתא כזו או אחרת, אלא יש להתאימה בהתאם לשורת נתונים אישיים, כך גם יש לנהוג כאשר עומדים לדאוג לעתיד הרחוק – כאשר עומדים לבחור במסלול הפנסיה שילווה אתכם עוד מהיום.

  פנסיה

  בצמוד לחוק

  לאור הנאמר, חשוב לדעת שיועץ ביטוח יימצא עובר על החוק אם הוא יצרף עובד למוצר פנסיוני כזה או אחר, מבלי שהוא עבר אתו את הדרך הראויה, כלומר מבלי שהוא בירר לעומק את התאמת הצרכים וסוג המוצר הראוי, או לחלופין מבלי שהוא תיעד את הליך קבלת ההחלטה. באותה נשימה נציין שלחברת ביטוח אסור לשלם לסוכן עמלה, וזאת על מנת לשמור על הייעוץ נטרלי ככול הניתן, כלומר על מנת לשמור על האינטרסים של העובד ועל מנת למצוא  את הקרן הרווחית ביותר עבור כל אחד ואחד.

  מצא את ההבדלים

  לאחר שהתחלנו עם אזהרה, נמשיך עם הבהרה – מה ההבדל בין משווק פנסיוני ובין יועץ פנסיוני, ולו  על מנת לשמור על האינטרסים שלכם. ראשית נציין שבין אם מדובר בקרן השתלמות וקופת גמל אישית ובין אם מדובר בתוכנית ביטוח וקופת גמל משלמת (כגון ביטוח מנהלים או קרן פנסיה), יש לוודא שאותו אדם שמייעץ לכם הנו יועץ פנסיוני או סוכן פנסיוני. מה ההבדל? ובכן יועץ פנסיוני יהיה חסר אינטרסים ואילו הסוכן הפנסיוני ימליץ רק על המוצרים אותם הוא משווק מתוך אינטרס כלכלי מובהק. אי לכך על הסוכן הפנסיוני להצהיר שהוא אינו יועץ ואף עליו להיות כנה וליידע לאיזה גוף יש לו זיקה.

  קווי דמיון בין משווק ליועץ פנסיוני

  לצד ההבדלים שבין הסוכן לבין היועץ הפנסיוני, גם יש מגוון קווים משיקים, כאשר פה יש לציין ששניהם מחויבים להעניק סיכום בכתב, לעבור הכשרה, לנמק את הסיבות שמאחורי ההמלצה, לתקשר עם המעסיק וכמובן יש להיות אמינים אל מול הלקוח.

  הגדרה שונה מהות דומה

  לא רבים יודעים, אך קופת גמל וביטוח מנהלים מהווים חלופה לפנסיה, וזאת כי מדובר בערך באותה גברת בשינוי אדרת, כך שגם אם אכן ישנם מגוון הבדלים בין תוכנית כזו או אחרת, עדיין ראוי לדעת שלא פעם תוכנית שכזו מייתרת את הצורך לבצע גם פנסיה. כיצד בטוחים? מתייעצים עם יועץ פנסיוני. עם זאת על מנת ליישר קו, נציין שבאופן כללי קרן פנסיה כרוכה בדמי ניהול יחסית נמוכים והיא כוללת מגוון כיסויים במחירים יחסית זולים ובנוסף היא מעניקה תשואה על חלק מההשקעות. במקביל נמצא שביטוח מנהלים מותאם אישית, מאפשר להגדיר מוטבים וההסכם נערך אל מול חברת הביטוח, כאשר לבסוף נציין שקופת גמל מציבה שלל מסלולי השקעה, יחסית לשאר.

  קטגוריות: פיננסי וכספים

  סגור לתגובות.